Съвременните автомобили разполагат с изобилие от системи, които играят жизнено важна роля за комфорта и, най-вече, за сигурността по време на движение. Макар всички да бъдат изключително важни, без една от тях е напълно невъзможно да се използват превозните средства. Това е спирачната система. На кратко казано тя служи за намаляване на скоростта на движение и спиране на превозното средство. От изправността на спирачните системи напълно зависи дали автомобилите ще бъдат допуснати да се движат по държавните или международни пътища. А, липсата на достатъчно надеждна такава, означава повишен риск от поява на пътно-транспортни произшествия. Повечето автомобили разполагат със дискови спирачки на предните и задните колела, но има и такива с барабанни такива на задните. Това се дължи на факта, че при спиране тежестта на автомобила се премества към предните колела, което изисква значително по-добра спирачна техника.
Макар все повече хора да притежават автомобили, немалко от тях не са запознати с начина на функциониране на дисковите спирачни системи. Те се състоят от няколко основни компонента – спирачен педал, вакуум помпа, резервоар за спирачна течност, главен цилиндър, дискове, накладки, бутала, спирачни маркучи и спирачен апарат. Дисковете са тези елементи, които са прихванати и се въртят заедно с гумата на автомобила по време на движение. Също така те са обхванати от спирачните апарати, в които се намират буталата, работещи под натиск на главния спирачен цилиндър. При натискане на спирачния педал, вакуум помпата се задейства и спирачната течност нахлува в тръбите под голямо налягане. В последствие тя нахлува и към спирачния апарат, като с помощта на буталата избутва накладките от двете страни към въртящия се диск (ротор). По този начин те напълно се прилепят и се образува триене, благодарение накоето всъщност се случва намаляване на скоростта на превозното средство.
Барабанните спирачки са по-малко ефективни и заради тази причина в много случаи те се слагат на задните колела на автомобилите. Това се дължи на факта, че по-интензивно ползване в кратък интервал, те прегравят и е необходимо време за да бъдат готови за ползване отново. Вместо диск те включват кух барабан , който се прикрепя към колелото. В него е разположен спирачен цилиндър. Също така, едната му страна е отворена и разполага с челюсти, за които се закачват метални пластини (накладки). При натискане на спирачния педал, спирачна течност отново навлиза под голямо налягане в маркучите и в спирачния цилиндър. В последствие накладките се пристискат към вътрешността на барабана за да го забавят или спрат, а с помощта на пружини те се връщат обратно при отпускане на педала.
Освен накладки, барабани или спирачни дискове, спирачните системи могат да включват още ABS датчици. Tе могат да се открият в автомобилите от по-ново поколение. На кратко казано, тяхната роля е да следят дали някое от колелата спира по-бързо от останалите, което би могло да доведе до неговото блокиране. Днес са познати два вида ABS датчици – пасивни ( механични) и активни (цифрови). В Autoprofi.bg са достъпни и двата вида, както и всички отделни компоненти за спирачните системи на автомобилите. Каталогът на лицензираният магазин за авточасти предлага богат асортимент от авточасти и е достъпен за всеки онлайн.