Какво представлява витамин Д?
Витамин D е от групата на мастноразтворимите витамини, където попадат още витамините А, Е и К. Известен е още като калцитриол или холекалциферол. Според химичната си природа и предвид свойствата му, може да се приеме и като хормон.
Синтезата му е сложен и многостъпален процес, в който вземат участие кожата, черният дроб и бъбреците. Нужно е излагане на слънчева светлина, така че, за да избегнем дефицит на калцитриол, е добре, при всяка възможност, да събираме слънчеви лъчи. За да разберем наистина какво е витамин Д, редно е да се запознаем и с неговите ефекти извън скелета, т.е. извън костния метаболизъм. Всеизвестно е, че витамин Д спомага за усвояването на калций в червата, като по този начин играе ключова роля в изграждането и поддържане на нормалното състояние на кости и зъби.
Дефицитът на холекалциферол в кърмаческа възраст може да доведе до развитието на болестта рахит, ето защо се препоръчва профилактика с витамин Д при бебетата. По-интересни обаче са данните, които са натрупани за другите ефекти на витамин Д, сред които – да подпомага дейността на имунната система. Установено е, че клетки, ангажирани със защитата на организма, притежават рецептори за витамин Д и той е нужен за тяхната нормална функция. Дефицитът му се свързва с повишен риск от развитие на различни болестни състояния.
Защо ни е нужен витамин Д
Предвид, че вече накратко разяснихме какво е витамин Д, както и основни негови ефекти, става ясно, че на първо място, той е нужен за нормалното изграждане на кости и зъби. Освен това, адекватните нива на витамин Д са нужни за нормалното функциониране на имунната система, както и за устойчивостта на организма ни срещу вируси и бактерии. Смята се, че основна причина зимата да е сезон на настинките и грипа е не само студеното време, но и относителният дефицит на витамин Д. Липсата на по-продължително слънцегреене, а и плътно покритата ни с дрехи кожа, дори, когато се излагаме на слънце през зимата, са отговорни за недостатъчното производство на калцитриол в организма.
Предвид, че голяма част от хората прекарват ежедневието си на закрито (на работа, а и свободното време), дефицитът на витамин Д е много широко разпространен – както в България, така и по света. Мащабно проучване на колектив от софийски ендокринолози установява, че около една четвърт от населението у нас има неадекватно ниски нива на холекалциферол! Ситуацията не е много по-различна и в други страни и в света, като цяло. Тъй като витамин D е жизнено нужен, все по-често влиза в съображение препоръката за добавянето му към диетата, когато това не е достатъчно чрез храната, може да се допълни и със специфични фармацевтични продукти, т.е. хранителни добавки, които съдържат витамин Д.
При редица хронични заболявания ретроспективно се установява дефицит на този нутриент, което предполага, че той ни е нужен за много повече функции, отколкото сме свикнали да смятаме. Добри хранителни източници на витамин Д са риба с високо съдържание на мазнини, яйца, гъби и др. Предвид, че са тежки храни, с тях не бива да се прекалява, ето защо специално обогатени с витамин Д хранителни продукти, като напр. някои видове зърнени закуски, също могат да са подходящ източник на този ценен нутриент.